Σπουδαία επιτυχία για την ελληνική ξιφασκία!!!!!! Στο Cadet Circuit "Etropolski's sabre " που διεξήχθη το Σ/Κ στις 8&am...

Στο βάθρο των νικητών η Αμφιλοχιώτισα Θένια Ψωφάκη στο Πανευρωπαικό Κύπελλο ξιφασκίας

11/20/2014 0 Σχόλια

Σπουδαία επιτυχία για την ελληνική ξιφασκία!!!!!!
Στο Cadet Circuit "Etropolski's sabre" που διεξήχθη το Σ/Κ στις 8&9/11 στη Σόφια η ελληνική αποστολή κατέκτησε δύο μετάλλια!!!
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα ατομικά ανέβηκε η Αθηνά Ελένη Ψωφάκη της ομάδας Α.Ε.Κ., ανάμεσα σε 119 αθλήτριες από 16 χώρες (Γαλλία, Γερμανία, Λευκορωσία, Ιαπωνία, Ιταλία, Ρωσία, Ρουμανία κ.α.).
 Η Ψωφάκη βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα κι έδειξε από την αρχή ότι ήταν αποφασισμένη να φτάσει έως το βάθρο.
 Ήταν ονειρική ημέρα για την ίδια και για τον προπονητή της, που δεν πίστευαν ότι η μικρότερη της ομάδας ΑΕΚ και της κατηγορίας των αγώνων απέκλεισε μεγάλες αθλήτριες του χώρου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
 Στην ίδια Ευρωπαϊκή διοργάνωση κατέκτησε την 1η ημέρα των αγώνων και τη δεύτερη θέση με την γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ αποτελούμενη από τις Θένια Ψωφάκη, Μαριζέτ Χούρη, και Μαρία Λάουρα Κριζέτιγκ.